آویرا
Avira Antivirus

آویرا مجموعه نرم‌افزارهای امنیتی را شامل می‌شود که توسط شرکت نرم‌افزاری Avira GmbH در کشور آلمان ارائه می‌گردد.این شرکت بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر و ۳۰۰ پرسنل در سراسر جهان دارا می باشد . 

Avira Premium Security Suite یکی از محصولات کمپانی Avira GmbH می باشد .موتور آن با نام Luke Filewalker در سال 1988 در کشور آلمان آغاز به کار کرد و اولین محصول آنتی‌ویروس خود یعنی H+BEDV را روانه بازار کرد. بعداً در سال 2001 با معرفی آنتی‌ویروس Avira Antivir‌ نام قبلی را کم کم کنار گذاشت و با معرفی آنتی‌ویروس قدرتمند و فوق‌العاده سریعش باعث شگفتی اغلب کارشناسان امنیتی شد . شاید درصد بالای شناسایی ویروس مطابق با اعلام موسسه Av-Comparatives ( که طی دوسال اخیر از تمامی رقیبانش بالاتر بوده) دلیل اصلی این شگفتی باشد .
اما از مشکلات اصلی این آنتی‌ویروس می‌توان به درصد بالای خطا در شناسایی صحیح کدهای مخرب (False Positive) آن اشاره کرد. البته فقط در صورتی که درجه هوش مصنوعی این برنامه را بالاببرید با این مشکل روبرو می‌شوید . البته اویرا از سال 2010 با آوردن تکنولوژی پرواکتیو ضریب اشتباهتش را به حداقل رساند .
از نظر سرعت بالا و عدم تاثیر منفی در کارایی سیستم ، اَویرا یکی از بهترین آنتی‌ویروس حال حاضر بحساب می‌آید. این آنتی ویروس از معدود آنتی ویروس هایی است که در سپتامبر 2009 بیش از 100 میلیون کاربر را تحت پوشش خود داشت.